POETYCKI APEL O SPRAWIEDLIWOŚĆ

Finał XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

W niedzielę 20 października 2019r. w Sali MOK w Kinie Luboń w Mszanie Dolnej wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości na uroczystości poświęconej pamięci Ks. Kanonika Józefa Jamroza połączonej z finałem XVII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza Kapłana – Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” już po raz siedemnasty rozległ się poetycki apel o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na Ks. Kan. Józefie Jamrozie w nocy z 10/11 grudnia 2001r. na plebani w Jelczu – Laskowicach w diecezji wrocławskiej.

 W tegorocznym konkursie wzięło udział 400 uczestników, którzy nadesłali 1250 pac. Znaleźli się wśród nich twórcy z USA, Niemiec, Hiszpanii i Włoch oraz z całej Polski.
Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu są Pani Burmistrz Anna Pękała i Przewodniczący Rady Miasta Janusz Matoga, którzy zaszczycili swoją obecnością, docenili talenty laureatów przybyłych z różnych stron kraju oraz podkreślili duże zasługi konkursu jako promocji naszego miasta.
Na uznanie zasługuje kolejny współorganizator Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba oraz Dyrektor Piotr Armatys i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.
Patronat medialny nad konkursem sprawuje „Nasz Dziennik” i „TV28”.

Jury w składzie:  Agnieszka Sasal – filolog, radna Rady Miasta Mszana Dolna, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka; pod przewodnictwem Ks. Janusza Kozłowskiego – poety i krytyka literackiego z Kraśnika, przyznało wiele nagród i wyróżnień w kilku kategoriach.

Werdykt odczytała Władysława Anna Jamróz, siostra zamordowanego Kapłana, patrona konkursu. W swoim wystąpieniu podczas gali podkreśliła, że konkurs nieprzerwanie odbywa się od 2003 roku. Jest on poetyckim wołaniem o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na ks. Kanoniku Józefie Jamrozie. Do dzisiaj niewyjaśnione zostały okoliczności jego śmierci.
W nocy z 10/11 grudnia 2001r. w Jelczu – Laskowicach dokonano zbrodni, okradziono plebanię i zbezczeszczono zwłoki zamordowanego Kapłana -  celem konkursu jest nie tylko upamiętnienie męczeńskiej śmierci niewinnego kapłana, mojego brata ale też  realizowanie jego wysiłków duszpasterskich, bowiem Ks. Kan. Józef Jamróz pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna, by w relacjach międzyludzkich dominowało wrażliwe ludzkie serce – zaznaczyła Władysława Anna Jamróz. Dlatego każdy autor, który w swojej twórczości promuje wartości chrześcijańskie, może liczyć na uznanie konkursowego jury.
- W dzisiejszym zagrożonym złem i dewiacjami świecie potrzeba wzbudzać w ludzkich sercach wiarę i odwagę autentycznego wyznawania jej – akcentowała siostra ks. Jamroza.
Jak zaznaczyła w wypowiedzi dla mediów, w nadesłanych na konkurs pracach widać wrażliwość autorów na obecną sytuację w Polsce.
- Wiele utworów dotyczy uczuć towarzyszących osobom wierzącym wobec fali, profanacji świętych symboli, która przetoczyła się przez polskie miasta – mówiła Władysława Anna Jamróz.
Podkreśliła również, że finał tegorocznego konkursu odbywa się w miesiącu październiku, który Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Maryjnym. Hasła konkursowe również niosą misyjne przesłanie: troskę o autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka.

Z kolei mszańska poetka Barbara Stożek wygłosiła apel potępiający zbrodnię dokonaną na niewinnym Kapłanie, szlachetnym Synu Orkanowskiej Ziemi. Wyraźnie zaakcentowała, że Ks. Kan. Józef Jamróz to góralski ks. Popiełuszko.
Następnie poetki z Rabki-Zdroju, w strojach regionalnych, pod kierunkiem Anny Lenart zaprezentowały pieśni ułożone ku pamięci zamordowanego ks. Józefa Jamroza.

W KATEGORII POEZJA:
I nagrodę specjalną otrzymali: Ks. Prof. Bronisław Jakubiec z USA, Ks. Prof. Józef Pyrek z Krakowa
i Ks. Kazimierz Piwowarczyk z Regulic;
I nagrodę zdobyli: Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc
i prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego;
II nagrodę otrzymali: Leokadia Baran z Krakowa, Janina Ożóg z Krakowa
III nagrodę otrzymali: Maria Piniańska z Nowego Sącza, Violetta Rachwał z Wadowic i Teresa Kopczyńska z Niemiec
Wyróżnienia specjalne zdobyli: Antoni Bosak z USA, Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Jolanta Maria Grotte z Warszawy, Michał Janusz z Lublińca, Tadeusz Puzia z Jasienia koło Brzeska, Zbigniew Edmund Połoniewicz z Ostródy, Robert Piszcz z Nowego Targu, Andrzej Sikorski z Poznania, Tomasz Piotr Krawczuk z Krzyszyna, Ewa Janiszewska z Częstochowy, Marianna Machlawska z Krakowa, Joachim Mielke z Zakrzewa, Irena Molenda z Dąbrowy Górniczej, Krystyna Igras z Pokrówki koło Chełma, Czesława Chaczko z Jawora, Jarosław Strybe z Jastrzębia-Zdroju

W KATEGORII POEZJA GWAROWA:
Nagrodę otrzymali:
Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Anna Lenart z Rabki Zdroju, Anna Waluś Sikoń z USA, Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego, Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego, Zofia Papież z Rabki Zdroju

W KATEGORII WSPOMNIENIA:
I nagrodę specjalną
zdobyli: Irena piwowar z Bielska Podlaskiego, Janina Firlej z Męciny, Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podchalańskiego
II nagrodę otrzymali: Ks. Władysław Łukasik z Kąt Starych, Robert Piszcz z Nowego Targu

W KATEGORII PROZA:
I nagrodę specjalną
zdobyli: Bogumiła Czesława Olaniecka z Hiszpanii
I nagrodę otrzymali: Zbigniew Broński z Krosna, Jolanta Maria Grotte z Warszawy, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc, Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego, Robert piszcz z Nowego Targu
II nagrodę otrzymali: Krystyna Korejwo z Olsztyna, Piotr Fałczyński z Ołoboku
III nagroda: Helena Maria Stosio z Wałbrzycha
Wyróżnienie specjalne: Urszula Wada Góra z Czeladzi
Wyróżnienie: Krystyna Leszkowicz z Kozienic, Wiktor Musiał z Lwówka

W KATEGORII MALARSTWO:
I nagroda:
Anna Bogucka z Zakopanego, Anna Wilamowska z Milanówka
wyróżnienie: Emilian Wilamowski z Milanówka

W KATEGORII GRAFIKA:
I nagroda specjalna:
Bogumił Wtorkiewicz z Kielc

W KATEGORII TWÓRCZOŚĆ DZIECI I MŁODZIEŻY
przyznano wiele nagród i wyróżnień. Otrzymali je uczniowie ze szkół w Italii, w Jaworznej, Ujanowicach, Sechnej, Stanisławowie Pierwszym, Jastrzebiu Zdroju, Białobrzegach, Jurkowie, Birczy, Leszczawie Dolnej oraz Mszanie Dolnej.

Na zakończenie uroczystości został ogłoszony kolejny XVIII Konkurs, na który w ciągu całego roku, aż do 20 września 2020r., mona nadsyłać utwory.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.morderstwokaplana.com ora www.wajamroz.cba.pl