Finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika
„O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

W niedzielę, 23 października 2016 r. w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość Finału XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”. Tegoroczna edycja okazała się bardzo owocna jak poprzednie, gdyż na ręce siostry Patrona konkursu, Władysławy Anny Jamróz, 377 poetów z kraju i zagranicy nadesłało 1500 prac. Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu był Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk, Wójt Gminy Bolesław Żaba oraz Miejski Ośrodek Kultury. Konkurs, zainicjowany w 2003 r. przez poetów Zagórza i Podhala w celu nagłośnienia morderstwa dokonanego w nocy z 10 na 11 grudnia 2001r. w Jelczu-Laskowicach w diecezji wrocławskiej na kapłanie rodem z Mszany Dolnej, jest kontynuowany co roku i jest wołaniem o sprawiedliwość. "Nie możemy na to pozwolić, aby bezkarnie mordowano naszych góralskich Kapłanów, szlachetnych synów Orkanowskiej ziemi. Protestujemy przeciwko tej straszliwej zbrodni dokonywanej z premedytacją na Kapłanie z Mszany Dolnej – tak na rozpoczęciu uroczystości konkursowego finału mówiła miejscowa poetka Barbara Stożek.

Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie:

  1. Ks. Janusz Kozłowski – przewodniczący Jury – duszpasterz, poeta, krytyk literacki, animator życia sportowego kulturalnego, organizator wielu Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich ze Świdnika;
  2. Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka;
  3. Agnieszka Modrzejewska-Potaczek – Przewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna – radca prawny;
  4. Agnieszka Sasal – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna, filolog, wicedyrektor Zespołu Szkół Wł. Orkana w Porębie Wielkiej.

W poszczególnych kategoriach przyznano wiele nagród i wyróżnień.

W kategorii "Poezja" główne nagrody otrzymali:

Wyróżnienia specjalne:

W kategorii "Poezja gwarowa i proza gwarowa"


W kategorii "Malarstwo"

W kategorii "Wspomnienia-Świadectwa"

W kategorii "Proza"Wiele nagród i wyróżnień przyznano także w kategorii "Twórczość dzieci i młodzieży"

Otrzymali je uczniowie z Liceów Ogólnokształcących, Gimnazjów i Szkół Podstawowych z różnych miejscowości: Birczy, Dobrej, Białobrzegów, Krakowa, Czarnego Dunajca, Nowego Targu, Poręby Wielkiej, Stanisławowa Pierwszegi, Ujanowic, Jaworznej, Mszany Dolnej, Piotrkowa Trybunalskiego, Karczmisk, Wilczyc, Jurkowa i Chyszówek.