1. Finał Konkursu „O autentyczną wiarę”
2. DZIENNIK POLSKI / Dziennik Podhalański / 02-11-2004
3. Krótka refleksja posłanki na Sejm RP Zofii Gerardy Krasickiej – Domka
4. Małgorzata Bochenek "Nasz Dziennik" 27.10.2004

5. Dr Emil Biela z Myślenic

6. Regulamin III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO I LITERACKIEGO im.KS.KAN. JÓZEFA JAMROZA - Kapłana - Męczennika "O autentyczną wiarę" 2005

DZIENNIK POLSKI / Dziennik Podhalański / 02-11-2004

O autentyczną wiarę

Rozstrzygnięto II Ogólnopolski Konkurs Poetycki i Literacki im. ks. kanonika Józefa Jamroza kapłana męczennika "O autentyczną wiarę". Poprzednio uroczystości odbyły się w Rabce, tym razem swe nagrody najlepsi odbierali w Mszanie Dolnej, rodzinnej miejscowości zamordowanego księdza.

W tym roku do konkursu zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej nadesłano aż 700 prac 232 autorów pochodzących nie tylko z całej Polski, ale i ze Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy. Konkurs obejmował trzy kategorie: wspomnienia, poezję i poezję śpiewaną. - Była to kontynuacja I Święta Góralskiej Poezji Religijnej z kwietnia ubiegłego roku, które odbyło się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - wyjaśniała Władysława Jamróz. Spotkanie poświęcono w całości pamięci zamordowanego w bestialski sposób w 2001 roku na plebanii w Jelczu Laskowicach w diecezji wrocławskiej ks. Józefa Jamroza, rodem z Mszany Dolnej. - Zakneblowano mu usta, związano go, bito, kopano i torturowano. Oprawcy, którzy byli świeckimi współpracownikami księdza, okradli plebanię i podpalili. Później zatuszowali zbrodnię, do zdjęć policyjnych umyli i przebrali zamordowanego - opowiadała siostra zamordowanego Władysława Jamroz. Więcej na temat tej zbrodni można znaleźć pod adresem internetowym: www.morderstwo.kaplana.nowotarski.pl

Władysława Jamroz podkreśliła, że konkurs będzie kontynuowany jako protest przeciwko zbrodni popełnionej na bezbronnym i niewinnym kapłanie. Jego celem będzie też szerzenie kultury chrześcijańskiej i propagowanie autentycznej wiary, którą w sercach ludzi chciał zakorzenić ks. kanonik Józef Jamroz. Prace poetyckie i literackie oceniało jury w składzie: Władysława Jamroz, Maria Tota i Henryk Bejda. Natomiast prace muzyczne: Piotr Matusiewicz i Andrzej Leśniak.

(BES)

Wyniki:

Wspomnienia:

Nagroda specjalna Barbara Stożek - Mszana Dolna, 1. Grażyna Wiśniowska - Mszana Dolna, 2. Anna Staroń - Mszana Dolna i Zofia Kraczka - Mszana Dolna, 3. Grażyna Nawara - Mszana Dolna.

Poezja śpiewana:

1. Elżbieta Zackiewicz, Katowice, 2. Małgorzata Pasznicka, Wołczyn, 3. Tadeusz Gołębiowski - Kielce.

Poezja:

1. ks. Janusz Kozłowski z Ludwina k. Lublina i dr Emil Biela, Myślenice, a 1 w kategorii gwarowej Zofia Roj-Mrozicka z Zakopanego, 2. ks. Leszek Nowak z Mikołowa i Anna Gąsienica Giewont-Fryjewicz z Zakopanego, Zofia Bobik z Zakopanego. 3. Teresa Izabela Kacperczyk z Rychlik.

Wyróżnieni, m.in.: Anna Bogucka z Zakopanego, Izabela Zającówna z Raby Wyżnej, Anna Waluś z Szaflar, Krzysztof Kokot z Nowego Targu, Anna Bugajska z Zubrzycy Górnej i Zbigniew Tlałka z Jabłonki.