- Konkurs Poetycki (2010)
 - Konkurs Poetycki (2009)
 - Konkurs Poetycki (2008)
 - Konkurs Poetycki (2007)
 - Konkurs Poetycki (2006)
 - Konkurs Poetycki (2005)
- Konkurs Poetycki (2004)
1. Finał Konkursu „O autentyczną wiarę”
2. DZIENNIK POLSKI / Dziennik Podhalański / 02-11-2004
3. Krótka refleksja posłanki na Sejm RP Zofii Gerardy Krasickiej – Domka
4. Małgorzata Bochenek "Nasz Dziennik" 27.10.2004

5. Dr Emil Biela z Myślenic

6. Regulamin III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO I LITERACKIEGO im.KS.KAN. JÓZEFA JAMROZA - Kapłana - Męczennika "O autentyczną wiarę" 2005

 

Finał Konkursu „O autentyczną wiarę”

W niedzielę 24 października br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika: O autentyczną wiarę.

Na konkurs, któremu patronuje pochodzący z Mszany Dolnej śp. ks. kan. Józef Jamróz, zamordowany w nocy z 10 na 11 grudnia 2001 r. w Jelczu-Laskowicach, w diecezji wrocławskiej, napłynęło ponad 700 utworów, nadesłanych przez 232 uczestników z całej Polski, a także z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Utwory oceniało jury w składzie: Władysława Anna Jamróz – poetka, dziennikarka, polonistka z Mszany Dolnej, Maria Tota – redaktor Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich Wychowawca z Krakowa oraz Henryk Bejda – redaktor naczelny miesięcznika Cuda i łaski Boże z Krakowa. Utwory muzyczne ocenili muzycy: Piotr Matusiewicz i Andrzej Leśniak z Mszany Dolnej. Tegoroczna edycja obejmowała 3 kategorie: wspomnienia, poezję i poezję śpiewaną.
Laureatkami w kategorii „wspomnienia o zamordowanym Kapłanie” są: Barbara Stożek, Grażyna Wiśniowska, Anna Staroń i Grażyna Nawara z Mszany Dolnej oraz dwie mieszkanki Jelcza-Laskowic i Oławy.

I nagrodę w kategorii „poezja” zdobyli ex aequo ks. Janusz Kozłowski z Ludwina k. Lublina i Emil Biela z Myślenic.

II nagrodę otrzymali: ks. Leszek Nowak z Mikołowa i Anna Gąsienica Giewont-Fryjewicz z Zakopanego. Zdobywcami III nagrody są: Zofia Bobik z Zębu k. Zakopanego oraz Teresa lzabela Kacperczyk z Rychlik.

Wyróżnienie specjalne otrzymał o. Kazimierz Kozłowski z Dobrej Szczecińskiej. Przyznano także 50 wyróżnień.

I nagrodę w kategorii „poezja gwarowa” zdobyła Zofia Roj-Mrozicka z Zakopanego.

W poezji śpiewanej I nagrodą uhonorowano Elżbietę Zackiewicz z Katowic,

II miejsce otrzymała Małgorzata Pasznicka z Wołczyna,

III – Tadeusz Gołębiowski z Kielc. Wyróżnienia otrzymały Barbara Stożek z Mszany Dolnej i Elżbieta Kiełkowska z Lipna.

Podczas niedzielnej uroczystości w sali kina „Luboń” w Mszanie Dolnej laureatom wręczono nagrody. Zwycięzcy prezentowali przed publicznością nagrodzone utwory, a siostra zamordowanego Kapłana – Władysława Anna Jamróz podzieliła się tragicznymi wspomnieniami i przybliżyła genezę konkursu: „W nocy 10/11 grudnia 2001 r. w Jelczu-Laskowicach w diecezji wrocławskiej na plebanii w bestialski sposób zamordowano mojego brata ks. kan. Józefa Jamroza – mówiła. – Zakneblowano mu usta, związano go, a później bito, kopano i torturowano. Oprawcy, którzy byli świeckimi współpracownikami Księdza, okradli plebanię i podpalili. Później zatuszowali zbrodnię, do zdjęć policyjnych umyli i przebrali zamordowanego kapłana”.

Tegoroczną edycję konkursu przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej – w rodzinnym mieście Patrona konkursu, gdzie na cmentarzu parafialnym spoczywa jego ciało. Na nagrobku widnieje napis: „Poniósł śmierć męczeńską za wiarę i sprawiedliwość”.

W niedzielnej uroczystości uczestniczyło wielu laureatów, a także ludzi, którzy znali zamordowanego Kapłana lub też chcieli zaprotestować przeciwko tej zbrodni. Wśród nich znaleźli się m.in. posłowie: Zofia Krasicka-Domka z Rabki Zdroju oraz Bronisław Dutka z Limanowej, którzy wcześniej pisali interpelacje poselskie do ministra sprawiedliwości w związku ze zbrodnią dokonaną na Kapłanie.

Konkurs będzie kontynuowany w następnym roku. Jego celem jest zaprotestowanie przeciwko zbrodni popełnionej na niewinnym i bezbronnym Kapłanie oraz szerzenie kultury chrześcijańskiej i propagowanie autentycznej wiary, którą w sercach ludzi chciał zakorzenić zamordowany ks. Józef Jamróz.
O morderstwie dokonanym na ks. Józefie Jamrozie można przeczytać na stronie internetowej pod adresem: www.morderstwo.kaplana.nowotarski.pl. Ukazała się też książka pt. Kapłan – Męczennik ks. Józef Jamróz, autorstwa Władysławy Anny Jamróz. Książkę można zamówić w Wydawnictwie Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, ul. Stradomska 4, 31-058 Kraków.

Utwory do następnej edycji konkursu można nadsyłać do 30 września 2005 r. pod adresem: Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej, ul. Jana Pawła II 1, 34-730 Mszana Dolna.
W. A. J.